Od 25 lat jestem fotoreporterem i za pomocą aparatu dokumentuję życie Pomorza i jego mieszkańców. Przez te 25 lat byłem świadkiem wielu ważnych, ciekawych i wyjątkowych wydarzeń. Moje zdjęcia były publikowane na okładkach ogólnopolskich gazet oraz nagradzane w prestiżowych konkursach dla zawodowych fotoreporterów. Pod koniec 2024 roku świętowałem 25-lecie pracy, wydając z tej okazji pierwszy swój autorski album fotograficzny.
A teraz postanowiłem najlepszymi fotografiami – w formie pokazu multimedialnego – dzielić się również z mieszkańcami Pomorza i nie tylko. Stąd moja propozycja spotkania autorskiego pod nazwą „Okiem fotoreportera 1999-2024″. Jest to pokaz zdjęć połączony z opowieścią o kulisach, blaskach i cieniach zawodu fotoreportera (i dziennikarza). Podczas spotkania nie zabraknie smaczków (zdjęć i anegdot oraz historii) o najważniejszych politykach kraju (spokojnie, z każdej opcji politycznej). Ale tak naprawdę bohaterami większości fotografii będą głównie zwykli mieszkańcy uwiecznieni w codziennych, ale i niecodziennych sytuacjach, czasami wręcz zabawnych.
Opowiadam o zdjęciach, które wywoływały emocje i o zdjęciach, których nie opublikowałem. Mało jest o sprzęcie, a dużo o wszystkim tym, z czym wiąże się ta praca – fotografowanie w ciekawych miejscach, marudzenie gwiazd estrady, przeszukiwanie przez ochronę czy ustawiane zdjęcia polityków i inne ciekawostki, o których na co dzień nikt nie mówi.
Przygotowany przeze mnie pokaz zawiera fotografię prasową, dokumentalną, humanistyczną, portretową, uliczną i sportową, a także fotoreportaże z długoterminowych projektów. Spotkanie może być inspiracją dla wielu osób, które myślą, że aby ciekawie pracować i się realizować, trzeba wyjechać w świat ze swojej „małej ojczyzny”… Pokaz przeznaczony jest dla dorosłych, uczniów szkół fotograficznych, ale też młodszych. Na czas naszego spotkania organizuję też wystawę identyfikatorów fotoreporterskich, legitymacji prasowych, akredytacji i różnych wydawnictw oraz albumów fotograficznych.
Spotkanie nie ma z góry założonych ram czasowych. Najczęściej trwa ono 1,5 – 2 godziny (jeden pokaz), ale zdarzają się też dłuższe rozmowy z zainteresowanymi osobami, na które jestem gotów. Ważne tylko, by zapewnili Państwo salę lub pomieszczenie (może małe kino?) umożliwiające zorganizowanie multimedialnego pokazu zdjęć (najlepiej z opcją zaciemnienia) oraz dobry rzutnik multimedialny, a przy sporej publice nagłośnienie.
Jeśli będzie taka wola i chęć z Państwa strony to spotkanie autorskie „Okiem fotoreportera 1999-2024″ możemy rozszerzyć o drugi pokaz zdjęć będący wynikiem trzyletniego autorskiego projektu dokumentalnego o drodze krajowej 22 pod nazwą „Berlinka. Autostrada Hitlera. Ludzie, chwile, miejsca”. Przez trzy lata dokumentowałem życie codzienne ludzi mieszkających, pracujących czy przypadkowo spotkanych przy i wzdłuż historycznej drogi 22 (budowanej przez Adolfa Hitlera) na odcinku ponad pół tysiąca kilometrów (od samego Berlina aż do Rosji). Pokaz ten to „mieszanka” zdjęć dokumentalnych, ulicznych, społecznych i portretowych, przygotowany w formie „podróży” z zachodu na wschód przez pięć województw i wszystkie większe i mniejsze miasta czy wsie leżące wzdłuż tej trasy w Polsce (w sumie od Berlina). Każde zdjęcie oznaczone jest kilometrażem i opisem jego bohaterów. Projekt ten trwa i zamierzam niebawem do niego powrócić, bo nie dokończyłem go przez wojnę w Ukrainie… A czemu, to już opowiem na spotkaniu..
Oczywiście jest też możliwość zorganizowania np. serii spotkań w podległych Państwu ośrodkach, filiach czy zaprzyjaźnionych instytucjach – szczegóły są wtedy do uzgodnienia.
Preferowany kontakt w sprawie szczegółów to e-mail: foto@olekknitter.pl.
Moje ostatnie spotkania autorskie:
https://wizjalokalna.pl/b-czersk-sluchacze-utw-wysluchali-wykladu-o-pracy-fotoreportera—olek-knitter-zaprezentowal-ciekawe-zdjecia-i-o-nich-opowiedzial-zdjecia-wideo-b-art81541










